Jak otrzymać kredyt gotówkowy bez zabezpieczeń?

Jak otrzymać kredyt gotówkowy bez zabezpieczeń?
13 listopada
12:58 2014

Choć zdobycie kredytu gotówkowego w wielu przypadkach nie stanowi większego problemu, do uzyskanie wsparcia bez ustanawiania zabezpieczeń może nie być już takie proste. Nie oznacza to jednak, że jest to niemożliwe.

Banki coraz chętniej dostosowują oferty kredytowe do oczekiwań klientów. Jako dochód brany pod uwagę podczas rozpatrywania zdolności kredytowej wnioskodawcy brane pod uwagę są źródła dochodu inne niż etaty, czyli umowy-zlecenia lub o dzieło. Dodatkowo można liczyć na wakacje kredytowe czy swobodny wybór terminów spłaty rat. Wszystko to brzmi fantastycznie i zachęca do wizyty w banku, po czym dowiadujemy się, że poza odsetkami i innymi kosztami, musimy liczyć się z koniecznością ustanowienia zabezpieczenia od spłaty kredytu. Czy da się tego uniknąć?

Zabezpieczeń z całą pewnością można uniknąć, jednak aby tak się stało, należy zrozumieć sens ich ustanawiania. Z punktu widzenia banku najistotniejsze jest nie to, aby pożyczyć pieniądze klientowi z maksymalnie wysokim oprocentowaniem, ale to, aby pożyczone środki odzyskać bez większych problemów. W związku z tym pojawił się proces weryfikacji klientów w BIK, KRD i nieznośne dla wnioskodawców formalności, mające jednak głębsze znaczenie.

Jeśli wszelkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że klient nie będzie miał problemów ze spłacaniem kredytu, a dodatkowo jego historia kredytowa potwierdza rzetelność przy spłacie przeszłych i bieżących zobowiązań, to z pewnością możemy liczyć na owocną współpracę. Jeśli jednak, na którymkolwiek etapie pojawią się wątpliwości, lampka ostrzegawcza zaświeci się błyskawicznie. Każda wątpliwość wymaga też od banku potwierdzenia, że nie będzie ona uniemożliwiała spłacania rat. Potwierdzeniem tym są właśnie odpowiednie zabezpieczenia.

Jeśli zależy nam na uniknięciu zabezpieczeń, musimy posiadać dobrą historię kredytową, odpowiednio wysokie dochody i ich stabilne źródło. Dając bankowi pewność, że pieniądze odzyska wraz z odsetkami w wyznaczonym terminie, możemy z dużym prawdopodobieństwem liczyć na rezygnację z zabezpieczeń. W innych przypadkach jest to praktycznie niemożliwe, chyba że uda nam się trafić na promocje, w przypadku których zdobycie określonej kwoty nie wymaga zabezpieczenia. Zazwyczaj są to jednak kwoty sięgające do maksymalnie kilku tysięcy złotych, niejako zabezpieczone wysokim oprocentowaniem.