Czy kalkulatory kredytów konsumenckich zawsze mówią prawdę?

Czy kalkulatory kredytów konsumenckich zawsze mówią prawdę?
03 lipca
19:28 2017

Kalkulator kredytowy to narzędzie, z którego korzystają osoby, które planują skorzystanie z pożyczki w banku. Czy można ufać tego typu narzędziom?

Internetowy kalkulator kredytów konsumenckich to proste narzędzie, które pokazuje, jaki jest koszt pożyczki oraz ile wyniesie nas miesięczna rata. Wiele osób, którym nie chce się samodzielnie filtrować ofert poszczególnych banków, sięga po kalkulatory internetowe. Czy jest to słuszny krok?

Co pokazują kredytowe kalkulatory?

Osoba, która planuje zaciągnięcie kredytu, może dzięki internetowym kalkulatorom kredytowym sprawdzić w jednym miejscu wszystkie bankowe oferty, włącznie z promocyjnymi. Największą zaletą kalkulatorów kredytowych jest ich dostępność. Skorzystać z nich może każdy, kto ma dostęp do Internetu. Wiele osób wykorzystuje kalkulator kredytowy jako narzędzie do wstępnej selekcji dostępnych na rynku ofert. Jest to dobra alternatywa dla tych osób, które nie mają fachowej wiedzy bankowej. W ostatnim czasie powstaje coraz więcej porównywarek, które mają wyższy stopień zaawansowania. Oprócz kalkulacji kredytów gotówkowych możemy dokonać za ich pomocą oszacowania kosztów kredytów samochodowych czy hipotecznych.

Czy warto ufać kalkulatorom?

Warto jednak mieć na uwadze, że informacje przedstawione w kalkulatorze są danymi podglądowymi. Kalkulatory kredytowe nie są bowiem połączone z bazami danych w bankach. Ponadto w kalkulatorach wpisujemy jedynie nasze zobowiązania finansowe, które nie są weryfikowane przez BIK. Dodatkowo wpisujemy nasze dochody, jednakże te dwa czynniki nie są jedynymi, które służą bankom do oceny naszej zdolności kredytowej. Kalkulator pokazuje ponadto jedynie uniwersalne oferty danego banku.

Reasumując, nie oznacza to, że dana oferta będzie adekwatna dla każdego klienta. Trzeba jeszcze mieć na uwadze pozostałe wytyczne, zależne na przykład od zdolności kredytowej. Kalkulatory kredytowe są dobrym rozwiązaniem w momencie, kiedy chcemy dokonać pierwszej, wstępnej selekcji dostępnych na rynku ofert kredytowych.