Pożyczka na weksel, czyli uważajmy na parabanki!

Pożyczka na weksel, czyli uważajmy na parabanki!
26 października
16:39 2015

W przypadku, gdy nie mamy szans na kredyt w banku, wtedy szukamy innych rozwiązań, które pozwolą nam zdobyć niezbędną w danej chwili gotówkę. Pożyczki na szybko, bez BIK, skomplikowanych formalności i badania dokładnego zdolności kredytowej – tak reklamują się parabanki.

Potrzebując pieniędzy, łatwo wpadamy w sidła firm pożyczkowych. Jakie pułapki czyhają na nas w umowach chwilówek na weksel?

O tym, że chwilówki są najdroższymi pożyczkami na rynku, nie trzeba już nikogo przekonywać. Firmy pożyczkowe wabią klientów hasłami: „bez BIK-u, bez zaświadczeń, bez poręczycieli”. Na żadnych jednak ulotkach nie znajdziemy wymienionych w nagłówku informacji o rzeczywistych kosztach czy o ryzyku, jakie wiąże się z zawarciem tego typu umowy.

Parabanki to instytucje pożyczkowe funkcjonujące poza systemem bankowym. Firmy te nie podlegają nadzorowi finansowemu, działają tylko w oparciu o Kodeks cywilny i Ustawę o kredycie konsumenckim. Parabanki udzielają pożyczek z własnych środków.

Koszty i opłaty

Decydując się na pożyczkę w parabanku, powinniśmy przede wszystkim przeanalizować ofertę pod kątem wysokości RRSO, czyli rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania, a także sprawdzić wszystkie opłaty okołopożyczkowe, tj. prowizję czy opłatę przygotowawczą. Po takich analizach, niestety, okazuje się najczęściej, że nawet najdroższa pożyczka bankowa będzie tańsza niż ta oferowana w parabanku. RRSO najdroższego miesięcznego kredytu bankowego wynosi około 150%, natomiast RRSO chwilówek sięga nawet kilkudziesięciu tysięcy procent.

Weksel jako źródło kłopotów

Dodatkowo te nieuczciwe parabanki jeszcze przed udzieleniem pożyczki pobierają wysokie opłaty, np. prowizję przygotowawczą, która nie zostaje zwrócona w przypadku nieudzielania pożyczki. Parabanki często także już po pobraniu opłaty, stawiają dodatkowe warunki przed udzieleniem pożyczki, np. wygórowane zabezpieczenia typu weksel in blanco, poręczenie 3 osób lub hipoteka. Powinniśmy uważać szczególnie w przypadku weksla in blanco, bo może on potem stać się dla nas dużym kłopotem, gdyż wierzyciel może go dowolnie uzupełnić. Najlepiej szukać pożyczek tam, gdzie taki weksel nie jest wymagany.

Warto czytać umowy

W przypadku, gdy zdecydujemy się na pożyczkę w parabanku, powinniśmy przede wszystkim dokładnie zapoznać się z zapisami umowy. Warto zwrócić szczególną uwagę na tzw. klauzule niedozwolone, które sprawią, że podpisana umowa będzie niekorzystna. Pamiętajmy, że w przypadku niespodziewanych problemów możemy odstąpić od umowy w ciągu 14 dni od jej zawarcia.