Czego nie dowiesz się z porównywarek kredytów hipotecznych?

Czego nie dowiesz się z porównywarek kredytów hipotecznych?
11 czerwca
20:06 2017

Porównywarki kredytów hipotecznych stają się coraz bardziej popularne, pomagając w analizie poszczególnych ofert bankowych. Czego nie dowiemy się jednak z porównywarek?

Analiza ofert kredytów hipotecznych w różnych bankach wymaga czasu na przejrzenie szczegółowych warunków propozycji. Znacznie szybciej porównanie można wykonać za pośrednictwem Internetu. Coraz więcej osób sięga również po bardzo wygodne porównywarki kredytów. Jest to wygodne narzędzia, które pozwalają w jednym miejscu sprawdzić oferty kredytów większości, jeśli nie wszystkich banków działających na polskim rynku finansowym. Porównywarka kredytów hipotecznych to wygodne narzędzie, ale posiada również swoje minusy. Po pierwsze nie uwzględnia zindywidualizowanych warunków kredytu hipotecznego, które może zaoferować doradca w banku czy doradca finansowy w oparciu o konkretną sytuację finansową i historię kredytową danego klienta. Porównywarka korzysta z ogólnych warunków oferty, które podają do wiadomości ogólnej banki. Korzystając z tego narzędzia, można jedynie wstępnie zapoznać się ze szczegółami ofert kredytowych.

Co wskaże porównywarka?

Porównywarka kredytów hipotecznych jest w stanie wskazać kredyt o najniższym oprocentowaniu rzeczywistym, marży czy najniższej racie. Jest to korzystne dla tych klientów, którzy selekcjonują oferty banków w celu skorzystania z konkretnej oferty. Klient, który chce spłacić kredyt wcześniej może za pośrednictwem porównywarki wykluczyć oferty z wysoką prowizją. Przy długim okresie kredytowania klient może znaleźć niższe oprocentowanie kredytu hipotecznego.

Ostateczne informacje w banku

Uzyskanie kredytu zależy od indywidualnych możliwości finansowych danego klienta, jego historii kredytowej i zabezpieczenia, które jest w stanie przedstawić. Bank może odmówić udzielenia kredytu klientowi, który spełnia wszystkie kryteria podane w ofercie kredytu hipotecznego. Przykładowym problemem może być opóźniona spłata raty poprzedniego kredytu, która negatywnie wpłynęła na historię kredytową. Porównywarki, które działają w Internecie nie mają możliwości korzystania z tak szczegółowych danych, jak historia klientów banków w BIK. Dodatkowo oferty podawane jako oferty handlowe mogą różnić się warunkami w stosunku do tych, jakie bank przedstawi ostatecznie konkretnej osobie. Z bankiem można również negocjować pewne warunki dotyczące udzielanego kredytu. Wiele banków zapewnia możliwość negocjowania marży kredytu, która wpływa na oprocentowanie kredytu hipotecznego.

Przy dobrej zdolności kredytowej można również negocjować konieczność wykupienia ubezpieczenia czy wysokość prowizji. Z tego powodu porównywarka powinna służyć jedynie do wstępnej analizy ofert kredytowych a szczegóły dotyczące zaciąganego kredytu należy uzyskać i ustalić po złożeniu wniosku w banku.